Meest recente artikels:
Summerschool Kunstkritiek
Summerschool Schrijverspodium
Summerschool Schrijverspodium
Summerschool Schrijverspodium
Review Dit is mijn vader
Meer artikels van Jan Devries:
Yankee go home!
Weer een illusie armer
Huilen met Jan met de Pet op
De films om (niet) naar uit te kijken
WAT ONS IN 2001 BOVEN HET HOOFD HANGT
datum 18.04.2001
auteur Jan Devries
rubriek Film + TV


Een nieuw jaar, een nieuwe hoop dat er nog eens een film in de bioscoop zal komen die je leven zal veranderen. Naast een heleboel stinkers belooft 2001 minstens enkele etherische ervaringen in de bioscoop, als het niet een nieuwe film is die daar voor zal zorgen, dan zal het zeker en vast een oude worden. Jawel, dit jaar brengt ons de heuglijke re-release van twee films die elk zonder twijfel tot het absolute hoogtepunt binnen hun genre behoren.

In maart ga ik twintig keer naar de nieuwe versie van The Exorcist kijken, William Friedkin's ultieme horrorfilm, over dat onschuldig wicht van een Linda Blair die - bezeten door de duivel - heel het huis onderpist en -kotst en "let Jesus FUCK YOU!" brult naar iedereen die het wil horen. Slechts één factor kan deze film nog verpesten: het jonge publiek. De film - die 11 extra minuten bevat - werd recent in Amerika uitgebracht en al snel doken er geschokte reacties op van Exorcistfans die hun lievelingsfilm verpest zagen door gierende en brullende jongeren die plat gingen telkens Linda Blair in beeld verscheen. Ik hoop dat ze de film 'kinderen niet toegelaten' maken, dat zal dat jong tuig leren van te lachen met de klassiekers.

De re-release van het jaar, hoe kan het ook anders, is uiteraard Stanley Kubrick's magnum opus 2001: A Space Odyssey . Mijn trendgevoelige eksterogen vertellen mij dat dit jaar wel eens in het teken zou kunnen staan van een ongelofelijke LSD-revival. Toen 2001 in 1968 werd uitgebracht was het publiek aanvankelijk niet dolenthousiast over deze trage, absoluut niet-spannende en zelfs erg filosofische science fiction-film. Tot grote bendes trippende hippies helemaal uit hun dak begonnen te gaan tijdens de beruchte 'space travel through the dimensions'-sequentie. Zeg nu niet dat ik nooit eens een goeie tip geef. Over de datum van het heruitbrengen van 2001 heerst veel onduidelijkheid; die gekke Kubrick mag dan al wel 2 jaar onder de grond klassiekers te liggen regisseren, toch lijkt het alsof hij 'from beyond the grave' nog steeds verwarring en mysterie wil verspreiden rond zijn films. Zeker is dat 2001 de slotfilm wordt van het filmfestival van Berlijn in maart en dat hij rond dezelfde periode (twee jaar na Kubrick's dood) zal te zien zijn in verschillende wereldsteden. Voor een algemene release is het - naar het schijnt - wachten tot oktober. Ik hou het niet meer. Hoe lang blijft LSD vers?

Om toch even de popcornfanaten onder ons tevreden te stellen: mei 2001 brengt de blijde terugkeer van die ranzige Australische avonturier, jawel: Crocodile Dundee: the return. Ook aan The Mummy wordt een totaal overbodig vervolg gebreid, net als aan zowat elke film die de laatste jaren wat centen opbracht (American Pie 2, 102 Dalmatiërs!)... Ook mensen die al eens graag lachen (probeer ze maar te vinden) worden niet vergeten: de platste komedie van het jaar met de lulligste titel zal wel deze worden: Dude, where is my car? De reclameslogan doet niet veel beters vermoeden: "after a night they can't remember, comes a day they'll never forget!" AAWSOME!
Nog een film die ze voor mijn part op de plank mogen laten liggen: 2001: A space travesty , blasfemie mag dan wel een hobby zijn van mij, van een meesterwerk als 2001 moet iedereen afblijven, op straffe van de brandstapel!

De Hollywood-superproduktie van het jaar zal waarschijnlijk wel Pearl Harbor worden, want geregisseerd door Michael Bay, die eerder al weinig subtiele films draaide als Armageddon en The Rock . Dé grote hamvraag met betrekking tot deze film is: hoe gaan die Hollywood-jongens er in godsnaam in slagen om een happy end te verzinnen voor deze rampenfilm? Gaan de Japanners per ongeluk al hun bommen op hun eigen vloot droppen? Zal één moedige Amerikaanse soldaat met zijn machinegeweer al die Kamikazende Jappen afknallen voor ze hun lading kunnen lossen? Hollywood is nooit vies geweest van hevige geschiedenisvervalsing en met Pearl Harbor zal het niet anders zijn.

'Worden er eigenlijk nog goeie, nieuwe films uitgebracht dit jaar of hoe zit dat?' hoor ik u al vragen. Jawel!
Al in de eerste maand van het jaar kunnen we gaan kijken naar de nieuwste van die geniale Aziaat Takeshi 'Beat' Kitano, die Brother zal heten, een film waar ik voor de rest niets over weet te vertellen, de reputatie van de regisseur (Sonatine, Hana-bi, Kikujiro, Kids Return , etc.) zou moeten volstaan.
Hetzelfde geldt voor Robert Altman, ondertussen al dik in de zeventig en toch blijft hij elk jaar een klein pareltje afleveren, ook nu met Dr. T & the women. Richard Gere speelt een succesvol gaenecoloog en de ideale man, een hele opdracht.
Nog in februari verschijnt The Yards, pas de tweede film van James Gray, zes jaar na zijn adembenemende debuut Little Odessa . De film was, net als die van Altman, al te zien op het filmfestival van Gent, en heeft daar terecht indruk gemaakt.
Nog een langverwachte film - maar met meer twijfels over de kwaliteit - die aangekondigd wordt voor februari: Hannibal, het vervolg op Silence of the Lambs, opnieuw met Anthony Hopkins als Lecter; Jodie Foster maakt tegenwoordig liever kindjes dan films, dus wordt haar rol vertolkt door de even indrukwekkende Julianne Moore (beter bekend als: de "babe voor de denkende mens").

En dan zijn er nog een boel films waarvan de verschijningsdatum voorlopig nog onbekend is, maar die daarom niet minder aandacht verdienen.
Dé film waarbij ik mijn wenkbrauwen frons is de remake van Planet of the Apes, door niemand minder dan Tim Burton (Batman 1 en 2, Edward Scissorhands, Mars Attacks, Sleepy Hollow). Een troost voor mensen die meteen denken "waar is dat nu weer goed voor?": Tim Burton was oorspronkelijk van plan om een remake te filmen van Superman (en hij zou er ongetwijfeld zoals steeds een loser van gemaakt hebben).
Nog een troost: hopelijk krijgen we op het einde van de Apes-film nog eens die onvergetelijk woorden te horen die Charlton Heston uitsprak in het origineel, gericht tot die idiote, zichzelf vernietigende Mensheid: "Damn you! Damn you all to hell!!"

Ik kijk ook met een aan het ongezonde grenzend ongeduld uit naar Requim for a dream, de tweede film van de supergetalenteerde Darren Aronofsky. Al wie - samen met mij - een bijna-dood-ervaring overhield aan zijn debuutfilm Pi , een ijzingwekkende thriller over wiskunde, weet dat ik niet uit mijn nek lul. De eerste commentaren beloven veel goeds: de meeste critici beweren dat Requim qua intensiteit zijn voorganger nog eens dubbel en dik overstijgt. Eerst zien en dan geloven.

Nog een memorabele gebeurtenis voor 2001: de terugkeer, na meer dan zeven jaar, van Werner Herzog in de bioscoop. De maffe mof, (on)bekend dankzij Aguirre - der Zorn gottes, Jeder für sich und Gott gegen allen en Fitzcarraldo, komt aanzetten met Invincible, een biografische film over Zesha Breitbart, die zichzelf in de jaren 30 uitriep tot de sterkste man van de wereld. Zoals hij dat al vaker gedaan heeft koos Herzog voor de hoofdrol een volledig onervaren acteur, deze keer is dat Jouko Ahola , een veelvoudig kampioen gewichtheffen. Later ongetwijfeld veel meer over deze film in dit fijne magazine.

En heeft David Lynch eigenlijk nog iets uitgestoken sinds The Straigh Story? Zeer zeker, Mr. Lynch heeft zich in 1998 vol overgave gestort op een nieuwe TV-serie, zes jaar na het schandalig vroege einde van Twin Peaks. Maar, toen Lynch de pilootaflevering voor Mulholland Falls liet zien aan de grote TV-bazen vonden die opeens dat er teveel geweld in zat (en een naar het schijnt onsmakelijke 'hondendrolgrap') en dus werd de serie geschrapt nog voor ze uitgezonden kon worden. Enkele maanden terug heeft de produktie-afdeling van Canal de rechten van Mulholland Falls gekocht en heeft Lynch een nieuw einde gefilmd, zodat de pilootaflevering als een heuse film in de bioscoop kan uitgebracht worden. In theorie toch.

Ongetwijfeld ben ik nog een boel titels vergeten te vermelden en zullen de data niet altijd kloppen, maar wat kan mij dat schelen? Ik ben al lang blij als ik een excuus vind om drie bladzijden vol te schrijven! Wie nog niet genoeg weet kan altijd eens één van de volgende websites bekijken:
www.upcomingmovies.com
www.imdb.com
www.cinebel.com

P.S.: wie nu nog niet naar Amores Perros is gaan kijken zit met een probleem.

Jan.devries@urbanmag.be
Reageer
Voornaam
Naam
Email
Reactie