Net als groepen als Tristeza,
Mogwai en Godspeed You Black Emperor specialiseert het Limburgse Starfield
Season zich in instrumentale, epische nummers die vaak hypnotische vormen
aannemen. De groep creëert een dynamisch geluid dat bepaald wordt door
ineengestrengelde gitaarmelodieën, ritmewisselingen en elektronica. Post-Rock?
Kim Briers
: "We proberen die term zoveel mogelijk te mijden, hetgeen niet altijd lukt...de pers werkt nu eenmaal graag met naamkaartjes... Eigenlijk maakt het niet zoveel uit hoe ze het beestje noemen, we doen gewoon ons ding. We spelen nog maar samen sinds september samen en we zijn nog volop naar een eigen sound aan het zoeken. Muziek is immers alleen maar zinvol als je iets probeert te creëren wat nog niet gecreëerd is. Het stoort ons dus wel een beetje dat we met zo'n typische rockbezetting zitten, vandaar dat we voortdurend trachten om nieuwe instrumenten toe te voegen. Zoals de gong en klokkenspel, die ik ontdekt heb in de muziek van Steve Reich, het klinkt heel fris en ambient. Ik ben ook nogal veel bezig met elektronica, vooral met analoge synths, zoals Add N to (X) gebruiken, en mensen als Pierre Henri in jaren 1960-70. Dat geluid bezorgt me gewoon een heerlijk gevoel.. .Als we wat betere muzikanten worden zou ik graag meer naar jazzy sferen evolueren, met blazers en zo.
Eigenlijk is post-rock gewoon pretentieuze rockmuziek, met een complexe structuur. Niet dat ik daar zo bewust mee bezig ben, dat is totaal niet het geval, maar ik wil wel subtieler dingen maken, voor zover mijn technische bagage dat toelaat. Ergens ben ik wel ongeduldig om muzikaal te groeien, zodat ik alles wat ik in mijn hoofd heb kan uitwerken".
Twee leden van Starfield
Season leerden elkaar kennen toen ze bij het gitaarsymfonisch orkest Lite
speelden. Een project dat opgestart werd door John King
, een componist en gitarist die voortkomt uit
de New Yorkse downtown scene, waar hij samenspeelde met schitterende muzikanten
als
David Moss, Ikue Mori, Marc Ribot's en John Zorn.
"Via Studio Brussel kwam ik aan de weet dat John King in samenwerking met het Gentse Victoria gitaristen zocht voor een 18-koppige gitaarsymfonie. Als fan van Glenn Branca en Sonic Youth zag ik dat wel zitten. Na audities in de Vooruit kreeg ik dan te horen dat ik geselecteerd was.… Lite was een aangename ervaring en vooral een grote leerschool. Dankzij John King leerde ik experimentele stemmingen op een originele en creatieve manier gebruiken. Ook deed ik internationale podiumervaring op dankzij Lite...en het belangrijkste: ik leerde Bart kennen...die nu drummer is bij Starfield Season."
Op jullie concerten worden ook altijd filmpjes geprojecteerd. Zijn beelden een onmisbaar deel van jullie muziek/live-optredens?
"Beelden zijn een
belangrijk deel van onze muziek, maar geen onmisbaar deel. Het is de bedoeling
dat onze muziek op zich beelden oproept bij de luisteraar. Het voordeel hiervan
is dat de luisteraar zijn eigen beelden kan vormen bij de muziek...en ze niet
voorgeschoteld krijgt... Daarom trachten we de beelden ook op een min of meer
abstract niveau te houden waardoor interpretatie mogelijk blijft. Hendrik
Dacquin doet dit bij Köhn en Starfield Season op een schitterende manier. "
Hoe ver staan de plannen voor een volledig album?
"Daaraan werken we voortdurend
door nieuwe nummers te schrijven. In juli nemen we alvast een degelijke demo op
met Raf Wathion van JF Muck. Iemand die onze muziek een 'extra dimensie' kan
geven... Een eerste full-cd zou er eind 2001 moeten komen op voorwaarde dat we
iets te bieden hebben. Aan al die Belgische groepjes die maar cd's kakken vind
ik niets aan, liever één goede cd dan twee matige. Wij willen gewoon op ons
eigen tempo goeie muziek maken. We hebben al interesse gekregen van iemand die
een cd'tje wil uitbrengen, maar daar wil ik nog mee wachten tot we goed genoeg
zijn."
Kim heeft onder de naam Mira ook enkele nummers opgenomen voor het
radioprogramma Mixtuur (Op Klara), samen met Köhn (Jurgen de
Blonde). Het zijn lang uitgesponnen composities, die dobberen op mijmerende
melodieën en abstracte elektronische geluiden. Avontuurlijke muziekjes die ook
liefhebbers van John Cage en Steve Reich niet onberoerd zullen laten.
"Ik was al lang van plan een solo-project te beginnen waarbij ik volop zou kunnen experimenteren zonder rekening te moeten houden met anderen bij het schrijven van nummers. Mira werd een feit toen ik van Klara een uitnodiging kreeg voor een live-sessie in het programma Mixtuur. Ik kende Jurgen al langer en hij bleek de ideale persoon om mee samen te werken: iemand met dezelfde muzikale interesses en een schitterende persoonlijkheid. We hebben net voor de deadline, op drie namiddagen tijd enkele nummers in elkaar gestoken, die allesbeschouwend wel behoorlijk goed gelukt zijn. We gaan zodra we voldoende kwalitatief materiaal hebben dan ook een cd'tje uitbrengen. Ook hebben we vage plannen om een nieuwe gitaarsymfonie op te richten, samen met Wio en Toss...maar het zal nog moeten blijken of dat praktisch en organisatorisch mogelijk is...zoveel volk op hetzelfde moment op dezelfde plaats krijgen is niet altijd evident"
starfield season
DOWNLOADABLE
MP3>>
track: Naamloos
artist:
Mira Köhn
never released






